34.

UMJETNIČKI PAVILJON U ZAGREBU

| Popunjena su sva mjesta za posjet objektu.

 

ADRESA:

Trg Kralja Tomislava 22

ARHITEKTI:

Flóris Korb i Kálmán Giergl (paviljon u Budimpešti, 1896); Herman Heller i Ferdinan Fellner (zagrebački pavilljon)

GODINA IZGRADNJE:

1896., obnova u tijeku

AUTORI OBNOVE:

Željko Peković, interijer Penezić & Rogina

GODINA OBNOVE:

1984. – 1987., 2007. – 2013., 2022. – 2026.

ZAŠTIĆENO KULTURNO DOBRO

 

STRUČNI VODITELJ:

Željko Peković arhitekt i Nikolina Morović mag.ing.aedif.

Umjetnički paviljon u Zagrebu najstariji je izložbeni prostor u Hrvatskoj, izgrađen 1896. godine za Milenijsku izložbu u Budimpešti. Na inicijativu hrvatskih slikara trajno je prenesen u Zagreb. Paviljon u Budimpešti podignut je prema nacrtima arhitekata Korba i Giergla dok su radovi na željeznom skeletu paviljona u Zagrebu povjereni arhitektima Hellmeru i Fellneru, a Gradnju su izveli Hönigsberg i Deutch. Zgrada je svečano otvorena 15. prosinca 1898.

Paviljon se nalazi na reprezentativnoj poziciji istočnog dijela Zelene potkove, sistema parkova i trgova koji definiraju donjogradski zagrebački urbanizam. Od prve izložbe Hrvatskog salona 1898., u Paviljonu su se nizale značajne izložbe hrvatskih i međunarodnih autora i autorica. Među njima su izložbe Kluba likovnih umjetnica, prvog udruženja umjetnica na južnoslavenskim prostorima u čijoj je organizaciji održana i izložba Käthe Kollwitz, 1936. Tu su i brojne tematske, kulturološke izložbe, Proljetni saloni, Zagrebački saloni, Saloni mladih, međunarodni pregledi tekućih umjetničkih fenomena i tendencija.

Umjetnički paviljon je postao ključno mjesto hrvatske moderne umjetnosti i fokalno mjesto hrvatske kulture.

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.