15.

KOMPLEKS INSTITUTA RUĐER BOŠKOVIĆ

| Popunjena su sva mjesta za posjet objektu.

 

ADRESA:

Bijenička cesta 54

ARHITEKT:

Kazimir Ostrogović

GODINA IZGRADNJE:

1950. – 1956

AUTORI OBNOVE:

Onda arhitektura, Institut IGH, Randić i suradnici te Ing4studio

GODINA OBNOVE:

2016. – danas

ZAŠTIĆENO KULTURNO DOBRO

 

STRUČNI VODITELJ:

Nika Dželalija dipl.ing.arh.

Godine 1950.  donosi se odluka o osnivanju Instituta iz područja atomske fizike u sastavu JAZU u Zagrebu. Iste godine JAZU osniva Odbor za izgradnju Instituta i počinje njegova gradnja. Na prijedlog akademika Ivana Supeka Institut dobiva ime po znamenitom hrvatskom fizičaru i astronomu iz 18. stoljeća Josipu Ruđeru Boškoviću. Kompleks IRB-a iznimno je vrijedan arhitektonski sklop. Izvorni dijelovi kompleksa (I. – IV. krilo, Ciklotronsko krilo, servisne zgrade i upravna zgrada) izvedeni su prema projektu arhitekta Kazimira Ostrogovića u prvoj polovici 50-ih godina prošlog stoljeća. Kompleks IRB zaštićeno je kulturno dobro. Ovaj sklop kasnije je u više navrata dograđivan zbog kontinuirane potrebe za povećanjem radnog prostora i uvođenja novih sadržaja. Dogradnje u 70-im  godinama prošlog stoljeća izvodile su se prema parcijalnim i često promjenjivim prostornim planovima. Tijekom 80-ih izgrađen je Provedbeni prostorni plan Područja znanstvenih i znanstveno-nastavnih ustanova Bijenička cesta – Horvatovac, kojim je određena koncepcija prostornog razvoja IRB-a do današnjih dana. Novi zamah osuvremenjivanja i proširenja kompleksa IRB-a, desio se implementacijom  strateškog kapitalnog projekta Otvorene znanstvene infrastrukturne platforme za inovativne primjene u gospodarstvu i društvu. Projekt su podržale Europska komisija i Hrvatska vlada. Rekonstrukcija, obnova, dogradnja i nove zgrade osigurat će znanstvenicima znatno bolje uvjete za rad i put ka svjetsko relevantnoj izvrsnosti.

 

Fotografije: Marko Ercegović

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.