U godini 2025. FESTIVAL OPEN HOUSE ZAGREB otvorit će temu „NASLJEĐE BUDUĆNOSTI“ koja je ujedno i tema organizacije Open House Europe. Time se  nastavljamo na temu prošlogodišnjeg festivala „Revitalizacija arhitektonskog nasljeđa“,  jer tema „Nasljeđe budućnosti“  izravno povezuje prošlost koja se obnavlja s budućnošću arhitekture. Semantička polja riječi ‘baština’ i ‘budućnost’ često su na antipodima: jedno se bavi prošlošću i njenom otpornošću, povremeno nepomičnošću i potrebom da se kristalizira u materijalna i nematerijalna sjećanja koja se bore protiv vremena koje prolazi; drugi uključuje projekcije i mogućnosti, nešto što možemo zamisliti i oblikovati, te napredovati. Prvi asocira na mir, drugi predstavlja stalno kretanje. Ali što se događa kada ih spojimo i razmislimo o tome kako se te dvije riječi – i pojmovi, radnje i objekti koje predstavljaju – mogu povezati u različitim praksama povezanim s kulturom? Želja nam je kroz projekt Open House Zagreb  u ovoj godini istražiti upravo tu dinamiku kroz kriterije stjecanja i konceptualiziranja budućnosti, tako i kroz nadolazeće diskurse arhitektonskih promišljanja o novim tehnologijama u baštinskim praksama i aktivaciji.

Ovogodišnji Festival Open House zamišljen je kao svojevrsni poziv na istraživanje zgrada, javnih prostora i infrastrukture koji su često u središtu rasprava o očuvanju baštine. No, s druge strane i poziv za istraživanje suvremene arhitekture koja će u ne tako davnoj budućnosti i sama biti baštinskom i koju stvaramo danas kako bi je ostavili generacijama koje dolaze. Jer prostore koje oblikujemo sada  upućuju na modalitete po kojima će buduće generacije razumijevati svoju povijest i identitet. Ti prostori čuvaju naša zajednička sjećanja i priče, time je naša odgovornost veća da ukazivanjem na vrijedna baštinska djela arhitekture očuvamo njihov integritet te da prepoznamo ono po čemu će nas pamtiti u budućnosti.

Odgovori

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.